× Anasayfa Vitrin İlanları Tüm ilanlar CV Oluştur Üye Girişi İş Veren


Anasayfa Etkinlik & Seminerler İşinizin İlk Ayında Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 Tavsiye!

İşinizin İlk Ayında Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 Tavsiye!

26 Ara 2019
Haberler harika! Birçok kuruma CV gönderdikten, mülakatlara katıldıktan, sürekli ret mektubu aldıktan aylar sonra umduğunuz bir işe kabul edildiniz. Birkaç hafta içinde yeni iş arkadaşlarınla tanışacak, iyi bir ilk izlenim bırakmaya çalışacak ve yeni patronuna iyi bir çalışan olduğunu göstermeye çalışacaksınız.
...

10. Bağlantı Kurun

Neredeyse herkes şu fikre katılır; yapmanız gereken en önemli şey iş arkadaşlarınızın hepsiyle iletişim kurmaktır.

Eğer yeni takım lideri sizseniz iki kat daha önemlidir. Ayrıca unutmayın ki sadece kendi departmanınızla değil diğer departmanlarla da bağlantı kurup daha derin bir iletişim ağı oluşturabilirsiniz.

9. Olumlu Yönde Açık Ve Dürüst Olun

İyi bir tutum bulaşıcıdır. Yönetici koçu Mark Strong, Business Insider’a: “Hepimiz ilk izlenimlerin önemli olduğunu biliyoruz. Yeni insanlarla tanıştığınızda gülümseyin ve ellerini sıkın.

Herkese kendinizi tanıtın ve orada bulunduğunuz için ne kadar mutlu ve hevesli olduğunuzu açıklayın. İş arkadaşlarınız sizi hatırlayacaktır.” dedi.

8. Yapacağınız işin Planları Erken Belirleyin

İşe başlar başlamaz olaylara burnunuzu sokup her şeyi değiştirmek istemezsiniz. Fakat bu, şirkette tamamen tecrübeli olana kadar hiçbir şey yapamayacağınız anlamına gelmiyor. İşlerin ilerleyişine katkıda bulunmak için geliştirebileceğiniz küçük masum görevler arayın.

7. İtibar Kazanın

Harika haber! Sizin geceden kahve makinesini ayarlama planınız (ya da kendi işinize erkenden aşina olmanız) işe yaradı. İşler ilk geldiğinizden daha pürüzsüzce ilerliyor. Bu harika – patronunuzun ve iş arkadaşlarınızın bunu unutmasına izin vermemelisiniz.

6. Kafadar Bir Arkadaş Bulun

30 yıldır bu işte çalışıyor olsanız bile, yeni ofisinizdeki insanların eski yerinizdekine kıyasla işlerini biraz farklı bir şekilde yaptıklarını – belki de çok farklı –göreceksiniz.

5. Emin Değilseniz Açıklama İsteyin

Beceriksiz görünmeyeyim derken gerçekten işi elinize yüzünüze bulaştırıp beceriksiz olabilirsiniz.

Eğer komuta zincirinden, kimin hangi işten sorumlu olduğundan veya bir yazılımın nasıl çalıştığından emin değilseniz her zaman yardım veya açıklama istemek biliyormuş gibi yapmaktan daha iyidir. Biliyormuş gibi numara yapmak sizi felakete götürebilir.

4. Beklentileri Aşağıda Tutun

Ne kötü olurdu biliyor musunuz? Diyelim ki işe başladıktan on hafta sonra patronunuzun patronu sizin masanıza geldi ve size hayatınızda hiç duymadığınız bir projeyle ilgili soru sordu.

3. Düzenli Olun

Bu kısmen iyi izlenim bırakmakla kısmen de sorumlulukları yerine getirmekle ilgili. Dağınık bir masa, iş arkadaşlarınıza çok net bir mesaj gönderebilir ve daha da ötesi sizin hakkınızda bildikleri tek şey masanızın tehlikeli bir atık alanı olduğu olabilir.

2. İşleri Neden ve Nasıl Yaptıklarını Öğrenin

İşe başladığınızda bazı departmanların işleyiş şeklinden dolayı kafanız karışabilir, hayal kırıklığına uğramış hissedebilirsiniz. Hatta hepsini değiştirme fikri sizi kışkırtabilir.

Fakat bunu yapmadan önce, işleri nasıl bu şekilde yapmaya başladıklarını ve nedenlerini öğrenin.

1. Büyüme Fırsatlarını Kollayın

Kötü bir süreci iyileştirmek, şirkete damga vurmanın harika bir yoludur. Öyleyse yeni bir dijital araç tanıtılabilir ya da daha etkili bir iletişim stratejisi geliştirilebilir.

Yeni bir işte ilk ayınızda, değişiklik yapacakken başınızı ağrıtacak noktalar olabilir. Bunlardan kaçınmak için dikkatli olun.

İşinizin İlk Ayında Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 Tavsiye!
26 Ara 2019
Geçmişteki başarılarınızdan bahseder misiniz?
26 Ara 2019
Etkili CV hazırlama rehberi
21 Kas 2019